İŞİNİZE YARAYABİLİR TIKLAYINIZ! .mail: info@bisikletrotalari.com
HARİTALAR
Wikiloc : bisikletrotalari

Yayınlar, fotoğraflar ve içerikler izinsiz kullanılamaz!!!

24 Mayıs 2019 Cuma

IZGARA KÖFTEÇok lezzetli, pratik ve enerji ihtiyacını karşılayan doyurucu bir yemektir. Duruma göre ve imkanlar çerçevesinde menüye çorba, pilav ve salata ilavesi yapılabilir. 

Köfteleri turdan yada kamptan bir gün önce alarak hazırlıyor ve dondurucuda donduruyorum. Bisiklet turları için yaz günlerinde dahi, ertesi günün akşamına kadar dayanmaktadır. Araçlı kamp turlarımızda, termos içerisinde 2 gün boyunca dayanabilmektedir. 

Malzeme Listesi: Kıyma, damak tadına göre seçilecek baharatlar, galeta unu yada bayat ekmek, isteğe göre, soğan, maydanoz, yumurta ve kaşar.  

Hazırlanışı(5-6 kişilik):  

Kamplarımızda ki köfte menümüz için genellikle mevsim markasının üretmiş olduğu hazır köfte harcını kullanmaktayım. Mevsim markasının bir kaç çeşitte köfte harcı bulunmaktadır. Bir çoğunu deneyerek mükemmel bir karışım olduğunu gördük. Bugüne kadar kamplarımıza katılan arkadaşlarımızdan olumsuz bir eleştiri gelmemiştir. 


Duruma ve isteğe göre içerisine yukarıda ki malzemelerden ilaveler yapmaktayım. 5-6 kişilik kamp menüsü için, 1 Kg. kıyma ve 1 Paket Mevsim hazır köfte harcını geniş bir kabın içerisine koyuyorum. Yarım çay bardağı su ve 1 yumurta  ilave ederek tam karışım oluncaya dek iyice yoğuruyorum. İsteğe göre bir avuç kaşar peyniri ilave ediyorum. Bu haliyle bile oldukça lezzetli bir yemek olmaktadır. Ancak damak tadına göre içerisine, maydanoz ve soğan eklenebilir. Yoğurma işlemi bittikten sonra, ortalama 25 adet çıkacak şekilde bir elimle yuvarlayarak, son olarak diğer elimle bastırıp köfte kıvamına getiriyorum. Aynı gün içerisinde tüketilmeyecek ise derin dondurucuda dondurarak muhafaza ediyorum. İsteğe ve duruma göre gerek tavada gerekse ızgarada güzel bir lezzet sunmaktadır.

Afiyet olsun...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder